Witamy!
Strona główna

Okolica

Domek

Oferta wynajęcia

Mapa dojazdu

Galeria zdjęć

Okolica

Okolice jeziora Blanki Budynek letniskowy znajduje się nad jeziorem Blanki we wsi Gajlity, sołectwo Suryty, gmina Lidzbark Warmiński. Siedlisko stanowią cztery domki letniskowe ogrodzone siatką na słupkach stalowych. Wewnątrz działki podzielone są żywopłotami. Siedlisko znajduje się na południowo-zachodnim brzegu jeziora Blanki przy drodze gruntowej Radostowo-Suryty. Odległość do jeziora wynosi 60 m. Na brzegu jeziora znajduje się pomost wraz z plażą. Odległości do najbliższych wsi : Suryty - 2 km; Radostowo - 3 km; Blanki - 5 km. Najbliższe miasta to : Lidzbark Warminski - 15 km, Dobre Miasto - 17 km, Olsztyn - 40 km. Najbliższe sklepy są w Radostowie, w Surytach i w Blankach. Tanie i smaczne obiady domowe można zjeść w dworku w Gajlitach (200 m od domku). Najlepszy dojazd do siedliska domków - droga asfaltowa od strony Lidzbarka Warmińskiego. Jest to szczególnie ważne przy dojeździe samochodem mocno obciążonym (bagaż i osoby). Szczegółowy opis dojazdu można znaleźć tutaj.

Jezioro Blanki - widok od strony domku Jezioro Blanki ma powierzchnię około 480 ha i połączone jest z jeziorami : Luterskim oraz Symsar. Jego głębokość nie przekracza 9 m. Woda w jeziorze jest czysta (przeźroczysta), jednak same dno jest piaszczyste z domieszką iłów. Spadek przy brzegu jeziora jest łagodny - okolo 10% (tzn. 0,5 m głębokosci na długości 5 m). Na brzegu jeziora znajduje się pomost wraz z plażą i przystanią na łódki i żaglówkę. Na końcu pomostu są drabinki stalowe. Zarybienie jeziora jest przeciętne. Występuje osiem gatunków ryb, a mianowicie: szczupak, okoń, sandacz, lin, leszcz, węgorz, płoć i krąb. Jezioro jest wlasnością Gospodarstwa Rybackiego w Olsztynie. Zezwolenie na połów ryb (bez ograniczeń) uzyskać można na miejscu - w Gajlitach. We wsi Potryty (koło Radostowa) jest rybaczówka, w której można kupić świeże ryby oraz wędzonego węgorza. Na południe od siedliska w odleglości okolo 300 m znajduje się olbrzymi kompleks leśny - ponad 5000 ha lasów nadleśnictwa Wichrowo. W lasach tych wystepują wszystkie podstawowe gatunki grzybów oraz poziomki, jagody, maliny i jeżyny. Kto nie ma szczęścia w zbieraniu grzybów może je tanio kupić od licznych zbieraczy.

Naszych gości wyposażamy w szczegółowe mapy w skali 1:25000 co umożliwia im bezpieczne wycieczki po terenie i całym kompleksie leśnym. Są to doskonałe tereny na wycieczki rowerowe wokół jeziora i lasami, aż do Dobrego Miasta. Siedlisko domków letniskowych ma niepowtarzalny mikroklimat, który zapewnia "czad tlenowy" z nad lasu. W okolicy panuje całkowita cisza przerywana krzykiem dzikiego ptactwa (żurawie, łabędzie, dzikie gęsi, sowy). Z uwagi na drogę gruntową, szczególnie trudną do jazdy po deszczach, na odcinku z Gajlit do Radostowa, ruch pojazdów jest bardzo mały (1-2 pojazdy na godzinę). W sumie doskonałe warunki do wypoczynku i regeneracji zdrowia. Z doświadczenia wiemy, że 14-dniowy pobyt w Gajlitach bardzo uodparnia organizm - szczególnie dzieci - na przeziębienia i infekcje dróg oddechowych. Potwierdzają to liczni wczasowicze z poprzednich lat. Budynek letniskowy zlokalizowany jest na ogrodzonej działce o powierzchni okolo 1000 m2. Na działce znajduje się krąg na ognisko w plenerze, piaskownica i mały basen na wodę dla dzieci. Teren działki to naturalny trawnik strzyżony. Drzewostan, krzewy i kwiaty są zlokalizowane na obrzeżach działki i przy tarasie. Obszerna działka umożliwia grę w piłkę i badmintona (słupki, siatka i rakietki są na wyposażeniu domku). Dla psów i kotów duży teren działki zapewnia odpowiedni wybieg.

Okolice miejscowości Gajlity